9 Ocak 2019 Çarşamba

Süleymaniye Camii'nde Çift Başlı Kartallar

Süleymaniye Camii Rabi Medresesi Çift Başlı Kartal
Süleymaniye Camii Rabi Medresesi

Geçen gün fotoğraf çekerken farkına vardım. Süleymaniye Camii'nin Haliç'e bakan arka avlusundaki medreselerin kubbelerinde birer tane çift başlı kartal figürü işlenmiş (Rabi ve Salih medreseleri).

Meraklısı için Süleymaniye külliyesi planında, söz konusu medreseleri kırmızı çember içine aldım. Plandaki 2 ve 3 numaralı yapılar ise bugün önlerinde kuru fasulyecilerin olduğu "Evvel" ve "Sani" medreseleri. (Aşağıdaki plana tıklayarak resmi büyütebilirsiniz)


Süleymaniye Camii Külliye Planı

Tarih boyunca Hititler ve Sümerlerden başlayarak Bizans ve daha sonra Türk medeniyetleri tarafından da kullanılan "çift başlı kartal"ın hikayesi ilginç bir yol izleyerek bugünkü polis üniformalarında gördüğümüz Emniyet Genel Müdürlüğü logosuna kadar gelmiş.

Hattuşa Çift Başlı Kartal
Hattuşa Çift Başlı Kartal

Erzurum Çifte Minareli Medrese
Erzurum Çifte Minareli Medrese

Fener Rum Patrikhanesi
Fener Rum PatrikhanesiÇift başlı kartal figürü ve kullanıldığı yerler ile ilgili şurada: https://bit.ly/2SLrp9c ve şurada: https://bit.ly/2RkEGca kısa bilgiler var.

Bu arada, arka avludan Haliç ve Galata harika görünüyor. Olur da yolunuz Süleymaniye Camii'ne düşerse manzarayı ihmal etmeyin derim. Caminin iç avlusundan ya da haziresinden arka avluya geçebilirsiniz.

Süleymaniye Camii'nden Haliç Manzarası

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme